wtorek, 17 lipca 2012

Dlaczego niektórym nigdy się nic nie udaje?

Czy znacie osobę, która podczas bycia całkowicie przytomną powiedziałaby „nie chcą znać żadnego języka obcego”? Albo lepiej. Znacie taką, która nie powiedziałaby „chcę znać język obcy”? Ja takiej osoby nie znam. Świadomość, jaką istotą rolę odgrywają języki obce w naszym nowoczesnym życiu, posiada już chyba każdy. Mimo wszystko jakoś nie wszyscy mogą z pełną świadomością powiedzieć, że znają chociaż jeden język obcy. Często, gdy wpadniemy na jakiś „genialny” pomysł jesteśmy zafascynowani tą ideą. Nawet dość często się zdarza, że podejmujemy większe lub mniejsze kroki żeby zrealizować swoją wizję. Jednak po upływie jakiegoś czasu, entuzjazm pomału wygasa, a nasze idee zostają zastąpione przez masę kiepskich wymówek, które ponoć przeszkadzają nam zrealizować wcześniejsze plany. Dlaczego, pomimo początkowo dobrych chęci, często poddajemy się podczas realizacji?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę, że nie ma żadnego magicznego sposobu aby coś osiągnąć. Żadnego zaklęcia czy magicznej różdżki. Tylko Twoja regularna praca, nieustanne dążenie do spełniania wyznaczonych celów może sprawić, że pewnego dnia będziesz w stanie je zrealizować. Większość ludzi tylko marzy albo mówi o sukcesie. Nieliczni są wstanie zmotywować się do regularnego działania, ale to właśnie oni najczęściej osiągają sukces. Czytając wypowiedzi najmożniejszych tego świata trudno nie zwrócić uwagi na dwie, nieustannie podkreślane przez nich kwestie. Ciężka praca i pasja.

Jak zmotywować się do nauki języków? Musisz ustalić cel do którego dążysz. Jasno określony, możliwy do spełniania ale ambitny! Pomyśl, dlaczego chcesz się nauczyć języka? Awans zawodowy? Swobodne podróżowanie i kontakty z ludźmi? Dostęp do większej bazy wiedzy? Niech nic Cię nie ogranicza w tych rozważaniach. Nie ma niczego złego w marzeniach, wręcz przeciwnie! Są one źródłem inspiracji i mogą stać się bodźcem do działania. Zawsze mierz wysoko, ambicja to klucz do sukcesu.

Największym niebezpieczeństwem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nie osiągamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy.
Michał Anioł

Drugim nieodzownym elementem sukcesu jest pasja. Ciężka praca jest niezbędna ale musisz czerpać radość i satysfakcję ze swoich działań. Ucz się czerpiąc z tego przyjemność. Masz swój ulubiony serial? Może np. lubisz Przyjaciół? :) Zacznij każdy dzień od obejrzenia jednego odcinka po angielsku. Staraj się usłyszeć słówka, zwroty których nie znasz i sprawdź je w słowniku. Zdziwisz się, jak pomocna jest taka technika nauki! Po pewnym czasie zaczniesz używać usłyszanych w telewizorze zwrotów i słówek, oraz nabierzesz większej wprawy w mówieniu i słuchaniu. To na prawdę pomocna i przyjemna metoda nauki!

Regularna nauka połączona z pasją zagwarantuje Ci sukces. Ustal tygodniowy plan nauki i regularnie go realizuj. Nie możesz jednak zapomnieć o czerpaniu przyjemności se swoich działań. Oglądaj filmy i seriale po angielsku. Słuchaj ulubionych piosenek i zwracaj uwagę na zwroty i słówka, które się w nich pojawiają. I co najważniejsze, mów do siebie w języku obcym! Jeśli wstydzisz się mówić do siebie na głos, rób to podczas kąpieli czy jazdy samochodem. Wchodząc do wanny czy pod prysznic wymyśl sobie temat, na który masz coś do powiedzenia, i przez tych parę minut przemawiaj do siebie. Staraj się po prostu mówić, możesz popełniać błędy gramatyczne – nieważne, nikt Ci oceny za to nie wystawi. Najważniejsze, że nabierzesz wprawy w mówieniu a to jest przecież istotą nauki języków obcych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz