poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Angielskie słówko „decathlon” i jego pochodzenie


Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięła nazwa popularnej sieci sklepów sportowych Decathlon? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że uda mi się zaspokoić Waszą ciekawość w tym artykule. Jeśli nie, to może jesteście na tyle ciekawscy, żeby się dowiedzieć paru rzeczy o pochodzeniu tego słówka :)

Otóż angielskie słówko „decathlon” oznacza po prostu „dziesięciobój”. Jest to dyscyplina olimpijska, na którą składają się: bieg na 100 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 metrów, bieg na 110 metrów przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 metrów. Niestety, Polacy jeszcze nie zdobyli w tej dyscyplinie ani mistrzostwa świata, ani mistrzostwa olimpijskiego. Najbliżej był Ryszard Katus, zdobywając brązowy medal olimpijski na ... igrzyskach w Monachium w 1972 roku :)

Dyscyplina ta została wprowadzona do programu Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku. Jej zasady opierają się na pięcioboju, dyscypliny olimpijskiej, której korzenie sięgają olimpiad w Starożytnej Grecji. Właśnie dlatego jej nazwa wywodzi się właśnie z języka greckiego. Powstała ona ze złączenia dwóch słówek: déka (dziesięć) i áthlos, áthlon (wyczyn, osiągnięcie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz