piątek, 10 sierpnia 2012

Pochodzenie słówka "idiot"

Przyznacie chyba sami, że słówko „idiot” jest dość często używane. I mam wrażenie, że w wielu przypadkach wcale nie jest to nadużycie :p Skoro jest ono tak popularne, to w serii „Wiedza jest sexy” przybliżę wam dzisiaj pochodzenie właśnie angielskiego słówka „idiot”. Wydaje mi się, że krótki wykład dot. jego genezy nie będzie interesujący dla adresata Waszej wiązanki, ale może inni to docenią :)

Słówko "idiot" pochodzi od greckiego idiōtē, które było określeniem egocentrycznej, troszczącej się tylko o własny interes osoby, nieuczęszczającej w demokratycznym życiu politycznym Aten. Mieszkańcy tego miasta uważali, że "idiots" byli osobami urodzonymi, natomiast obywatelem człowiek stawał się poprzez proces edukacji i odpowiedniego wychowania. Idioci byli postrzegani również jako osoby umysłowo nierozwinięte, gdyż nie były w stanie racjonalnie rozumować i dokonywać odpowiedniego wartościowania odmawiając udziału w życiu publicznym. Z biegiem czasu zaczęto coraz częściej stosować to słowo do opisu osób po prostu głupich, odchodząc tym samym od jego pierwotnego znaczenia.

Z dzisiejszej perspektywy i konieczności nauki języka angielskiego, warto jeszcze wspomnieć o obecnym znaczeniu słowa "idiot". Z pozoru trzy podobne do siebie słówka: moron, imbecile i idiot w cale nie oznaczają tego samego. Otóż w psychologii, "idiot" oznacza osobę, która jest najmniej inteligentna, wręcz zacofana. Jej IQ jest na najniższym poziomie i mieści się w zakresie od 0 do 25. "Imbecile" nie jest już tak głupi jak "idiot" gdyż jego IQ mieści się w granicach od 26 do 50. Najlepiej w tym towarzystwie wypada "moron" - najbardziej inteligentna osoba z IQ pomiędzy 51 a 70.

Przy następnej ostrej wymianie zdań możecie więc śmiało przebierać w różnych słówkach, dobierając te, które najlepiej będzie odpowiadało konkretnej sytuacji ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz