poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Wiedza jest sexy: pochodzenie dni tygodnia


Zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem niektórych słów? Skąd się wzięły i dlaczego właśnie taką formę przyjęły? Wszystko co się robi powinno sprawiać nam przyjemność, osiągamy wtedy lepsze rezultaty i to przy mniejszym wysiłku. Poza tym, zawsze warto wiedzieć więcej niż mniej. Słyszałem gdzieś nawet, że wiedza jest sexy, więc może warto się postarać ;)

Mam dzisiaj dla Was ciekawostki dot. pochodzenia angielskich nazw dni tygodnia. Te słówka angielskie są wszystkim dobrze znane, więc tłumaczyć ich nie będę :) 

Większość z nich wywodzi się z Rzymskiej mitologii. Rzymianie dostrzegali związek między ich bogami a widokiem nocnego nieba. Zaczęli więc nazywać planety, które byli wstanie dostrzec na niebie, imionami swoich bogów. Były to Merkury, Wenus, Mars, Jupiter, Saturn oraz słońce i księżyc. Na początku czwartego wieku siedmiodniowy tydzień został zaimportowany z Mezopotamii i wprowadzony w Imperium Rzymskim. Naturalne było więc zastosowanie nazw siedmiu ciał niebieskich do opisania dni tygodnia.

W okolicach pierwszego wieku Saturday była pierwszym dniem tygodnia. Jednak wraz z rosnącym kultem słońca, Dzień Słońca (Sunday) awansował na pierwszą pozycję w siedmiodniowym tygodniu, spychając Saturday na pozycję siódmą. Słówka angielskie opisujące dni tygodnia wyglądają następująco:

  • Sunday: pochodzi od łacińskiego dies solis, czyli „sun’s day”, pogańskiego święta.
  • Monday: wywodzi się od anglosaskiego monandaeg czyli „the moon’s day”, który był poświęcony rzymskiej bogini księżyca, Dianie.
  • Tuesday: język angielski jest językiem z grupy germańskiej, niektórzy bogowie Rzymscy zostali więc zastąpieni przez ich germańskich odpowiedników. I tak rzymski bóg wojny Mars zastąpiony został germańskim bogiem Tiu.
  • Wednesday: wywodzi się od Woden’s Day, który poświęcony był germańskiemu bogowi Woden.
  • Thursday: pochodzi od nordyckiego boga Thora.
  • Friday: na cześć bogini Frigg, która podobne jak rzymska Venus, była boginią miłości.
  • Saturday: od dies Saturni, „Saturn’s Day”, na cześć rzymskiego boga, Saturna.

Nasz cykl „Wiedza jest sexy” będziemy kontynuować w następnych wpisach. Oprócz nowego słownictwa angielskiego możecie spodziewać się więc większej ilości ciekawostek dot. języka angielskiego. Do usłyszenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz