piątek, 17 sierpnia 2012

Wikipedia, Hawaje i autobusy, czyli pochodzenie słówka „wiki”


Dzisiaj w cyklu „Wiedza jest sexy” przedstawię wam historię angielskiego słówka „wiki”. Wypadałoby zacząć od jego znaczenia, gdyż nie jest ono często stosowane w mowie codziennej. Oxford Dictionary definiuje je jako „a website or database developed collaboratively by a community of users, allowing any user to add and edit content.” Jest to więc rodzaj stron internetowych, których zawartość jest tworzona i edytowana przez użytkowników.

Przykład? Wikipedia. Jest to najpopularniejsza strona tego typu, cała jej zawartość tworzona jest przez użytkowników. 9 września 2007 roku, stała się ona najbardziej obszerną encyklopedią w historii ludzkości, bijąc tym samym 600 letni rekord należący do Yongle Encyklopedia z 1407 roku. Niezłe osiągnięcie, zarówno Wikipedii jak i encyklopedii z 1407 roku!


Skąd się wzięło słówko „wiki”?

Wszystko za sprawą przedsiębiorcy Howarda G. Cunninghama, który w 1995 roku założył pierwszą stronę o charakterze wiki. Podczas swojej pierwszej wizyty na Hawajach, musiał przemieścić się między terminalami lotniska. Jako że był tam po raz pierwszy i nie wiedział jak najszybciej pokonać tę odległość, zapytał o pomoc jednego z pracowników, który poradził mu wsiąść do autobusu wiki wiki. Zdezorientowany taką odpowiedzą, zaczął wypytywać w co ma wsiąść i gdzie to znaleźć. Okazało się, że słówko „wiki” oznacza w języku hawajskim „szybki”. Zastosowanie w zdaniu powtórzenia tego wyrazu oznacza po prostu „bardzo szybki”.

Od szybkiego autobusu do Internetu

Howard Cunningham poszukiwał nazwy dla swojego nowego serwisu internetowego. Chciał, żeby była ona oryginalna, niepowtarzalna i łatwa do zapamiętania. Doszedł w końcu do wniosku, że nazwą, która będzie dobrze odzwierciedlała charakterystykę jego projektu będzie „quick web”. Nie podobała mu się jednak ta nazwa, gdyż nie była ona ani unikalna ani charakterystyczna. Pamiętając o swojej hawajskiej przygodzie, zdecydował się zastąpić „quick” słówkami „wiki wiki” i w ten właśnie sposób powstała nazwa jego strony WikiWikiWeb.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz